Съдържание:
Ревматоидният артрит (РА) причинява възпаление на ставите и болка.
Това се случва, когато имунната система не работи правилно и атакува лигавицата на ставите (наречена синовиум).
Болестта обикновено засяга ръцете, коленете или глезените и обикновено една и съща става от двете страни на тялото.
Но понякога той причинява проблеми и в други части на тялото, като очите, сърцето и кръвоносната система и / или белите дробове.
По неизвестни причини, от ревматоиден артрит страдат повече жени, отколкото мъже, и обикновено болестта се развива на средна възраст. Наличието на член от семейството с РА увеличава шансовете му за развитие.
Данни за ревматоидния артрит
- От РА боледува 0.8-1% от населението на Земята;
- В България са болни около 55-60 хиляди души;
- Жените са три пъти по-склонни от мъжете да развият РА.
- При жените РА най-често започва между 30 и 60 години.
- Ревматоидният артрит се среща рядко при мъже на възраст под 45 години.
1. Причини за ревматоиден артрит
При здрав човек имунната система се бори с нашественици, като бактерии и вируси.
С автоимунно заболяване като РА, тя обърква клетките на тялото за чужди такива и освобождава възпалителни химикали, които атакуват, в случай на РА, синовиума.
Това е тъканната обвивка около ставата, която произвежда течност, за да помогне на ставата да се движи гладко.
- Възпаленият синовиум става по-дебел и кара зоната около ставите да се усеща болезнена и чувствителна, да изглежда червена и подута и движението й да е затруднено.
- Полученото възпаление удебелява синовиума, което в крайна сметка може да унищожи хрущяла и костта в ставата.
Учените не са сигурни защо някои хора развиват ревматоиден артрит. Те смятат, че страдащите от него имат определени гени, които се активират от заобикалящата ги среда, като вируси и бактерии, физически или емоционален стрес или друг външен фактор.
2. Симптоми на ревматоиден артрит
В ранните етапи на заболяването, хората може да не забележат зачервяване или подуване на ставите, но могат да изпитват чувствителност и болка.
Това са и най-често срещаните симптоми:
- Болки в ставите, чувствителност, подуване или скованост, които продължават шест седмици или повече;
- Сутрешна скованост, която продължава 30 минути или повече;
- Засегнати са повече от една става;
- Обикновено първо се засягат малки стави (китки, определени стави на ръцете и краката);
- Засягат се едни и същи стави от двете страни на тялото.
Много хора с ревматоиден артрит се уморяват лесно, а някои може да имат и треска. Симптомите на ревматоидния артрит могат да се появяват и да стихват. Наличието на силно възпаление и други симптоми се нарича пристъп. Това може да продължи дни или месеци.
3. Ефекти върху здравето вследствие на ревматоидния артрит
- Очи – Сухота, болка, възпаление, зачервяване, чувствителност към светлина и проблеми със зрението;
- Уста – Сухота и възпаление на венците, дразнене или инфекция;
- Кожа – Ревматоидни възли – малки бучки под кожата над костните участъци;
- Бели дробове – Възпаление, което може да доведе до задух и белодробни заболявания;
- Кръвоносни съдове – Възпаление на кръвоносните съдове, което може да доведе до увреждане на нервите, кожата и други органи;
- Кръв – По-нисък от нормалния брой червени кръвни клетки;
- Сърце – Възпалението може да увреди сърдечния мускул и околните области.
Болезнените стави също затрудняват упражненията, което води до покачване на теглото.
Наднорменото тегло допринася за хората с РА да развият висок холестерол, диабет, сърдечни заболявания и високо кръвно налягане.
4. Диагноза на ревматоиден артрит
Получаването на точна диагноза възможно най-скоро е първата стъпка за ефективно лечение на ревматоиден артрит.
Ревматологът най-подходящият лекар за поставяне на правилна диагноза, използвайки медицинска ви история, физически преглед и лабораторни изследвания.
- Медицинска история – Лекарят ще ви попита за ставни симптоми (болка, болезненост, скованост, затруднено движение), кога са започнали, кога се появяват и кога отшумяват, колко тежки са, какви действия ги причиняват, дали други членове на семейството ви страдат от РА или друго автоимунно заболяване.
- Физически преглед -Лекарят ще търси за чувствителност на ставите, подуване, топлина и болезнени или ограничени движения, подутини под кожата или треска.
- Кръвни изследвания -Те търсят възпаление антитела, които са свързани с ревматоиден артрит:
- Скоростта на утаяване на еритроцитите (ESR или „скорост на утаяване”) и нивата на С-реактивен протеин (CRP) са маркери за възпаление. Високите ESR или CRP, комбинирани с други симптоми за РА, помагат за поставянето на диагнозата.
- Ревматоидният фактор (РФ) е антитяло, открито при около 80 процента от хората с РА. Антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (ЦЦП) се откриват при 60 до 70 процента от хората с РА. Те обаче се срещат и при хора без ревматоиден артрит.
- Образни изследвания – РА може да доведе до износване на краищата на костите в ставата (ерозии). Рентгенът, ултразвукът или ядрено-магнитния резонанс могат да открият ерозии. Но ако те не се появят на първите изследвания, това може да означава, че РА е в ранен етап и все още не е повредил костите. Резултатите от изображенията също могат да покажат как действа лечението.
5. Лечение на ревматоиден артрит
Целите на лечението са:
- Да спрете възпалението или да го намалите до възможно най-ниското ниво (да поставите болестта в ремисия);
- Облекчаване на симптомите;
- Да предотвратите увреждане на ставите и органите;
- Да подобрите функцията на ставите и цялостното си благосъстояние;
- Да намалите дългосрочните усложнения.
За да постигне тези цели, лекарят ще следва тези стратегии:
- Ранно и агресивно лечение – за да се намали или спре възпалението възможно най-бързо;
- Насочване към ремисия или лечение – работи към малки или никакви признаци или симптоми на активно възпаление;
- Строг контрол – поддържане на възпалението на възможно най-ниско ниво.
6. Грижи
- Здравословно хранене – Балансираната диета, състояща се от препоръчителните количества от всички групи храни, спомага за подобряване на здравето и улеснява поддържането на здравословно тегло.;
- Балансирайте движението с почивка – Почивката е важна, когато РА е активен и ставите са болезнени, подути или сковани. Тя помага за намаляване на възпалението и умората, които могат да дойдат с ревматоидния артрит. Правейки почивки през целия ден, предпазвате ставите и пестите енергия.;
- Ежедневно движение – Дори когато нямате време за упражнения, опитайте се да превърнете движението в ежедневие. Използвайте стълбите, вместо да се качвате с асансьора, паркирайте на място, от което да вървите пеща, поемете по по-дългия път до работа.;
- Топли и студени процедури – Термичните процедури, като топлинни възглавнички или топли бани, обикновено работят най-добре за успокояване на сковани стави и уморени мускули. Студените процедури са най-подходящи за остра болка и подути стави. Спомагат за изтръпването на болезнените зони и за намаляване на възпалението.;
- Продукти – Кремове, гелове или лепенки могат да облекчат болката в ставите или мускулите. Някои съдържат лекарство, което можете да получите и под формата на хапче, а други използват съставки, които дразнят нервите ви, за да отвлекат вниманието от болката.;
- Намаляване на стреса и допълнителни терапии – Има различни начини да се отпуснете и да спрете да се фокусирате върху болката. Те включват медитация, дълбоко дишане и позитивно. Масажът може да помогне за намаляване на болката, отпускане на възпалените мускули и облекчаван на стреса или безпокойството. Акупунктурата пък включва вкарване на фини игли в тялото по специални точки за облекчаване на болката. Ако не харесвате иглите, вместо това се доверете на акупресурата, която използва силен натиск.;
- Хранителни добавки – Проучванията показват, че добавките с куркумин/куркума и омега-3 могат да помогнат при болки, причинени от ревматоиден артрит и сутрешна скованост. Въпреки това, съветвайте се с лекар, преди да вземете някаква добавка, за да обсъдите страничните ефекти и как това може да повлияе на други лекарства, които приемате.;
- Позитивно отношение и подкрепа – Заобиколете се от приятели, членове на семейството и колеги, които могат да ви подкрепят емоционално. Отделете време да правите неща, които ви харесват, за да повдигнете настроението си.
Статията е изготвена въз основа на данни и информация от https://www.arthritis.org/