Съдържание:
Мазолите по стъпалата са често срещан проблем, особено през топлите месеци на годината. Неприятните и болезнени мехури се появяват в резултат на триене и дразнене на горния слой на кожата.
В повечето случаи болезнените мехурите се пълнят с прозрачна течност, но ако са възпалени могат да се напълнят с кръв или гной.
Вижте кои са 7-те най-добри домашни лека за лечение на мазоли и се избавете от болката и дискомфорта.
-
Алое вера
Алое вера е отличен начин за справяне с плюските по краката. Това растение изобилства от съставки, които имат противовъзпалително действие, като спомага за намаляването на зачервяването и възпалението.
Освен това, поради голямото количество вода, което съдържа алое вера хидратира проблемната област, което ускорява процеса на възстановяване, особено ако мазолът вече е спукан. Използвайте алое вера под формата на гел. Нанесете върху проблемната зона и оставете до попие в кожата.
-
Зелен или черен чай
Черният и зеленият чай имат противовъзпалителни свойства, но зеленият чай има по-интензивен противовъзпалителен ефект. Ето защо, ако имате избор, изберете зеления чай. В 250 милилитра гореща вода, поставете една торбичка зелен чай и я оставете да престои 5 минути. След това охладете чая до стайна температура. Потопете парче памук в чая и го поставете върху мазола за 15 до 30 минути. Процедурата се повтаря 2-3 пъти на ден.
-
Чай от Лайка
Благодарение на съставките си чаят от лайка намалява болката и подуването на мазолите.
Направете силен чай от лайка (2 торбички чай в 250 милилитра вода) и го оставете да се охлади до стайна температура. Вземете парче памук и го накиснете в чая. Поставете памука върху проблемното място и го оставете да престои 10 минути. Процедурата повтаряйте няколко пъти на ден.
-
Витамин Е
Витамин Е стимулира заздравителния процес и предотвратява образуването на белези. Вземете една капсула с витамин Е, разтворете я и втрийте маслото от капсулата в мазола. Оставете го да подейства поне 30 минути. Повтаряйте процедурата всеки ден.
-
Паста за зъби
Поради съставките, които съдържа, като сода за хляб и ментол, пастата за зъби може да помогне да се справите с болезнените мехури.
Поставете малко паста за зъби върху засегнатата област и я оставете да престои около 2 часа.
След това облейте зоната с топла вода и нанесете крем за крака.
Процедурата повтаряйте 1 до 2 пъти на ден, докато мазолите изчезнат. По този начин се постига по-бързо изсушаване на мазолите и се намалява болката и сърбежът.
-
Ябълков оцет
Ябълковият оцет има антибактериален ефект и в случай, че мазолът се спука, оцетът може да предотврати появата на инфекция.
Трябва да се отбележи, че нанасянето на ябълков оцет върху спукания мазол може да причини парене и зачервяване.
Ето защо, ако решите да използвате това естествено средство за лекуване, поставете съвсем малко количество ябълков оцет и втрийте внимателно.
-
Куркума
Куркумата е естествен антисептик и може да помогне за облекчаване на болката, намаляване на възпалението и предотвратяване на развитието на инфекция.
Разбъркайте една чаена лъжичка куркума с малко вода, за да получите хомогенна и гъста смес.
Поставете сместа върху мазола, оставете я да подейства 10 до 15 минути, след това я измийте с топла вода.
Процедурата повторете 2-3 пъти на ден, докато мазолите изчезнат.
-
Важно при обработката на мазоли !
Не пукайте мазолите! Ако ви причиняват дискомфорт използвайте някой от горните методи. Ако болката и дискомфорта са прекалено големи и спукването е неизбежно, ви препоръчваме следното:
– Измийте добре ръцете си;
– Използвайте нова медицинска игла;
– Почистете мазола със спирт;
– Пробийте мазола еднократно и оставете течността да изтече;
– Измийте мястото с вода и сапун;
– Намажете с локален антибиотик и направете превръзка;
– Сменяйте превръзката ежедневно.
Много полезна статия! 🙂