Съдържание:
Менингитът е инфекция на защитните мембрани, които покриват мозъка и гръбначния мозък, които се наричат менингите.
Заболяването обикновено се причинява от бактериална или вирусна инфекция.
- В редки случаи гъбичка, паразит или амеба също могат да причинят менингит.
Съществуват и неинфекциозни причини за менингит, като някои видове рак, лупус, наранявания на главата или операция на мозъка.
Хората на всякаква възраст могат да получат менингит, а засегнатите обикновено имат треска и силно главоболие.
Тъй като лигавицата на главния и гръбначния мозък се възпаляват, шията набъбва, причинявайки схващания във врата.
Симптомите на менингит могат да варират доста силно в силата си. Почти всички хора казват, че са отпаднали, не се чувстват добре и са нетрудоспособни, а някои видове менингит могат да причинят и червен обрив по тялото.
Най-често срещаната форма на заболяването е вирусен менингит, който обикновено преминава по-леко от менингита причинен от бактерии.
Причини и рискови фактори
- Бактериалният менингит може да се разпространи чрез влизане в контакт с дихателни или гърлени секрети на заразено лице чрез кашлица, кихане, целуване или споделяне на храна, напитки и прибори за хранене.
- Тийнейджърите и младите хора, като студенти в общежития или военни казарми, може да са изложени на по-висок риск от бактериален менингит поради социалните си взаимодействия и поради това, че живеят в близък контакт помежду си.
Четири от най-разпространените видове бактерии, които причиняват менингит, включват:
- Neisseria meningitidis, която е специфичен вид бактерия, която обикновено се среща в носовете и гърлата на хората. В редки случаи тази бактерия може да навлезе в кръвта и да стигне до течността около мозъка и гръбначния мозък, причинявайки заболяване, известно като менингококова болест.
- Бактерията Streptococcus pneumoniae може да причини пневмококов менингит, който е най-сериозната форма на бактериален менингит.
- Бактерията Haemophilus influenzae тип B, обикновено засяга деца под 5-годишна възраст.
- Listeria monocytogenes е вид бактерия, която през последните няколко десетилетия е станала по-честа причина за менингит при новородени, бременни жени, възрастни над 60 години и хора със слаба имунна система.
Хората могат да развият гъбичен менингит, когато дишат гъбични спори, които живеят в почвата или върху разпадаща се дървесина, или спори, открити в изпражнения на птици или прилепи. Заболяването почти винаги се наблюдава при хора с отслабена имунна система поради зараза с ХИВ или претърпяна трансплантация на органи, например.
Симптоми на менингит
Някои от ранните признаци на менингит могат да се появят внезапно и да наподобяват грип. Симптомите на бактериалния менингит обикновено се проявяват от три до седем дни след като човек е изложен на инфекцията.
Симптомите на бактериалния менингит могат да включват:
- Внезапна висока температура;
- Силно главоболие;
- Сънливост;
- Схванат врат;
- Очите са по-чувствителни към светлината;
- Гадене;
- Повръщане
- Липса на апетит;
- Объркване;
- Раздразнителност;
- Припадъци;
- Червен или лилав кожен обрив може да се появи с менингококов менингит.
Признаците на бактериален менингит при бебета могат да включват:
- Треска;
- Постоянен плач;
- Прекомерна сънливост или раздразнителност;
- Отказ от хранене;
- Отпадналост;
- Издутина в областта на фонтанелата;
- Скованост в тялото или шията на бебето.
Диагностика и лечение на менингит
Ключовият диагностичен тест за откриване на заболяването е лумбална пункция.
- Този тест извлича течност, обграждаща гръбначния мозък, за да се анализира дали причината за менингит е бактериална, вирусна или гъбична.
Диагностичните тестове значително са се усъвършенствали през годините. Те са по-добри в откриването на причината за менингит и могат да дадат резултати само за няколко часа.
Тестовете за образна диагностика на мозъка, като компютърна томография или ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) , също могат да помогнат на лекарите да открият дали има възпаление на мозъка.
- Бактериалният менингит е сериозно заболяване, което изисква хоспитализация и симптомите му могат бързо да станат опасни за живота без бързо лечение с антибиотици.
За щастие има антибиотици, които са много ефективни срещу бактериалния менингит.
Когато има подозрение за минингит се стартира с антибиотик с широк спектър на действие, който може да се насочи към много видове бактерии и когато се установи точната причина за инфекцията, лечението се променя с употребата на по-специфичен антибиотик.
Повечето пациенти се възстановяват успешно от бактериален менингит, но някои могат да развият трайни усложнения, като увреждане на мозъка, загуба на слуха, проблеми с паметта в резултат на инфекцията и др.
Няма специфично лечение за вирусен менингит, освен почивка, прием на много течности и при необходимост – обезболяващи.
- Повечето хора с лека форма на вирусна инфекция се възстановяват в рамките на седем до 10 дни.
Гъбичният менингит се лекува с високи дози противогъбични лекарства, които често се дават интравенозно.